В ранната есен на 1955година,на 1 септември,в нашия град разтваря врати Пионерския дом. Сградата , в която се помещава е строена преди Освобождението в 1870 год., и е използвана като околийско управление.
В летописа четем,че основната задача на Пионерския дом е да оказва методическа помощ на училищните дружини при организацията на извънкласната работа с учениците от общината.Севлиевските деца растат, творят и мечтаят тук.Първият ръководител е Минчо Минчев.
Създадени са кръжоци: Сръчни ръце, Стругарство, Телефонно дело, Тракторно дело, Драматичен театър, Балет и танци, Изобразително изкуство, Акордеон и цигулка, Художествена гимнастика.
От граждани и севлиевски предприятия прииждат подаръци в подкрепа и помощ на новата и перспективна организация.Кипи жар и ентусиазъм както сред ръководителите,така и сред децата.
Въвеждат се традиционни масови мероприятия : „Ден на техниката”, „Литературно-музикални вечери”, „Новогодишни празници – край елхата”, „Срещи на международната дружба”, „Расти и хубавей наш град любим”, „Срещи с ударници и ръководители от местни предприятия”.
Севлиевската общественост очаква празниците в , които децата показват талантите си – поетични рецитали,надпявания,викторини,паради.
Зад тези инициативи стоят трудолюбието,всеотдайността и чувство за отговорност.Всичко това оживява в песни и багри, в балетни изпълнения и масови физкултурни композиции.Участниците в различните форми печелят престижни награди на Окръжни,Национални и Международни състезания.
Така Пионерският дом функционира до 23.04.1990 год., когато на Национална среща в гр. Смолян е взето решение за разформиране на ДПО”Септемврийче”.
Благодарение на тогавашния Общински народен съвет дейността не прекъсва. Организацията в нашия град се преобразува в Център за работа с деца-Севлиево,финансиран от общината.
През 1994г. с Министерско постановление се обединяват Център за работа с деца с Окръжната станция на младите агробиолози.Разширява се дейността като се обогатява материалната база и формите свързани с природознанието и съвременното селско стопанство.
През 1996г. със заповед на Министъра на образованието от 11.01.`96 Център за работа с деца-Севлиево се преименува в Детски комплекс-Севлиево,който се финансира от общинския бюджет.Директор е Радина Христова.От 01.06.2000 г. с Решение на Общински съвет на Детски комплекс е предоставена сградата на тогавашната ЦДГ”Слънце” за стопанисване и управление,където се помещава и до днес.
През 2009 година с решение № 71 на Общински съвет-Севлиево, Детски комплекс получава името на почетния гражданин на гр.Севлиево – г-н Йовко Йовков.
От 01.08.2016 година Детски комплекс „Й.Йовков” официално съществува под името Център за подкрепа за личностно развитие /ЦПЛР/-Детски комплекс „Й.Йовков”.Промяната се налага поради влизането в сила на Закон за предучилищното и училищно образование.
Въпреки всички промени днес ЦПЛР-Детски комплекс-Севлиево няма прекъсване в дейността си и продължава да работи според интересите и съвременните потребности на децата от общината,като съхранява и развива наследените традиции и търси нови акценти в дейността си. Най-голямото богатство на всеки град са децата-те са надеждата и гаранцията за едно по-добро бъдеще.Ние,севлиевци сме спокойни за бъднините си,защото всички деца и ученици от ЦПЛР-Детски комплекс „Й.Йовков” са талантливи и достойни наши наследници.С присъствието си в образователния и културния живот в Община Севлиево ЦПЛР-Детски комплекс през годините се утвърждава като извор на млади таланти,които имат смелостта да следват и развиват своите дарби и да продължават да творят.Доказателство за това са многобройните награди на наши деца от редица престижни регионални, национални и международни конкурси. Безспорно е влиянието на ръководителите на различните клубове и кръжоци в ЦПЛР-Детски комплекс.Благодарение на техния ентусиазъм и неспирна работа,нашите деца откриват красотата на музикалното, театралното,танцовото и изобразителното изкуство.